UROCZYSTOŚĆ PRZY KAMIENIU WĘGIELNYM POMNIKA AK W KRAKOWIE

  • Opublikowano: piątek, 30, wrzesień 2016 07:56
  • EM
  • Odsłony: 2105

24 września 2016 roku przedstawiciele Koła Historycznego AK, działającego przy Zespole Szkół  Huty im.T.Sendzimira w Krakowie, wzięli udział w uroczystościach uzupełnienia niszy Kamienia Węgielnego Pomnika AK pod Wawelem kolejnymi Ziemiami z pól bitewnych i akcji Armii Krajowej. Obecni byli uczniowie klas wojskowych II i III LO oraz prowadząca Szkolne Koło Historyczne AK Iwona Porczak Glanowska.

Uroczystość odbyła się z udziałem przedstawicieli dowódców: Centrum Operacji Lądowych i 6. Brygady Powietrznodesantowej, przedstawiciela szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, a także reprezentantów Wojewody Małopolskiego i Prezydenta Krakowa. Obecni byli dyrektorzy Oddziału Kraków IPN i Muzeum Armii Krajowej. Uczestniczyły poczty Sztandarowe Okręgu Małopolska ŚZŻAK oraz Zespołu  Szkół  HTS.

Po hymnie narodowym głos zabrał prezes Okręgu Małopolska ŚZŻ AK Ryszard Brodowski, następnie O. Jerzy Pająk, Kapelan Żołnierzy Armii Krajowej, poświęcił Ziemie przywiezione z pól bitewnych AK. Odczytane zostało posłanie do uczestników uroczystości prof. Stanisława Juchnowicza, Przewodniczącego Społecznego Pomnika budowy Pomnika AK w Krakowie. Profesor zapewnił, że Komitet uczyni wszystko, aby skierowany do realizacji projekt Alexandra Smagi spełnił wszelkie wymagania dotyczące skali, formy i wyrazu artystycznego. Obecni na uroczystości A.Smaga, inż. arch. Ryszard Jurkowski oraz artysta rzeźbiarz Zygmunt Brachmański zapewnili, że dołożą wszelkich starań, aby tak właśnie się stało.

Po prelekcji prof. Tomasza Gąsowskiego, historyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego dotyczącej Armii Krajowej i zbliżającej się rocznicy powołania Polskiego Państwa Podziemnego nastąpiła zasadnicza część uroczystości – w łoskocie werbla kolejne Ziemie z pól bitewnych Armii Krajowej znajdowały miejsce w niszy Kamienia Węgielnego.

Jako pierwsi uzupełniali niszę żołnierze Armii Krajowej: Irena Wesołowska Ziemią z Dunajowa k/Brzeżan oraz Stanisław Wieciech Ziemiami z Grabiny i Rajbrodu k/Bochni. Prezes Koła Sandomierz ŚZŻAK Janusz Jakubowski przywiózł do Krakowa Ziemie z Cebra k/Staszowa i Pielaszowa k/Sandomierza, a prezes Koła Olkusz Konrad Kulik z Zarzecza-Kolbarku. Harcerze z Hufca Ziemi Wadowickiej przekazali Ziemię upamiętniającą akcję wysadzenia w grudniu 1944 mostu na Skawie. Nisze Kamienia Węgielnego uzupełniono również Ziemiami z następujących pól bitewnych: Jerzyska k/Łochowa, Krawczuny – operacja Ostra Brama, Męcikała k/Chojnic, Piotrowe Pole k/Iłży, Podgężówka k/Łukowa, a także Ziemie upamiętniające bitwy i potyczki w Obwodzie AK Nisko-Stalowa Wola.

Uroczystość odbyła się w Asyście Honorowej żołnierzy z 6. Bat. Logistycznego, Harcerzy z 5. Krakowskiej DW „Orkan” ZHR oraz uczniów ZS HTS w Krakowie. Oprawę muzyczną zapewniali sygnalista i werblista z Orkiestry Garnizonu Kraków, a uroczystość od strony technicznej zabezpieczali żołnierze 5. Bat. Dowodzenie. Nagłośnienie zapewniła Kancelaria Prezydenta Krakowa.

Uroczystość zorganizowana przez Okręg Małopolska ŚZŻ AK i Społeczny Komitet Budowy Pomnika AK w Krakowie prowadził Prezes Szkolnych Kół Historycznych AK Piotr W. Kurek.  TVP Kraków zamieściła reportaż  bezpośrednio po uroczystości, Dziennik Polski również umieścił prasową relację z wydarzenia.

 

Iwona Porczak Glanowska

Podział godzin
2019/20:

Szkoły
dzienne
Lic-Tech-Branż.

 

Szkoła

 

Biblioteka

 

 Instagram

 

Wolontariat

 

DO POBRANIA

 Podręczniki 2019/20

    Wykaz - link.

 

Liceum zaoczne:

1. Podanie do szkoły.

2. Harmonogram zajęć
    2019/20, 1 sem.

 

 

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17