ĆWICZENIA Z PIERWSZEJ POMOCY KADETÓW HTS

  • Opublikowano: poniedziałek, 20, marzec 2017 15:53
  • MM
  • Odsłony: 2960

Przygotowujący się do zawodów: Ogólnopolskiego Turnieju Klas Mundurowych 2017 oraz Współzawodnictwa Klas Mundurowych o Puchar Dowódcy 5. Batalionu Dowodzenia, kadeci klas wojskowych ZSZ HTS ćwiczyli 20 marca 2017 roku wybrane elementy pierwszej pomocy.

Pierwszym zadaniem było ułożenie rannego w pozycji bezpiecznej. Na komendę uczeń rozpoczyna od próby nawiązania kontaktu oraz udrożnienia dróg oddechowych poprzez odwiedzenie głowy do tyłu po wcześniejszym sprawdzeniu, czy w jamie ustno-gardłowej nie znajdują się ciała obce. Następnie układa rannego w pozycji bezpiecznej.

Innym zadaniem dla sekcji 4-osobowej była ewakuacja rannego na noszach (desce). Ranny wymagający wyniesienia znajduje się w pozycji leżącej. Rodzaj i miejsce urazu określa prowadzący ćwiczenia podając go dowódcy sekcji. Dowódca wyznacza 2 – 4 uczniów do ewakuacji rannego oraz organizuje ubezpieczenie. Wyznaczeni uczniowie kładą nosze po stronie zranienia, a sami ustawiają się po stronie zdrowej (mniejszego zranienia). Na sygnał dany przez dowodzącego, uczniowie układają rannego na nosze. Dopuszczalne jest wsunięcie przygotowanych noszy pod uniesionego rannego. Po ułożeniu rannego na noszach, wynoszą go z rejonu działań do ukrycia oddalonego o 50 metrów, dobierając właściwą dla danego urazu pozycję ewakuacji.

Kolejne ćwiczenia dotyczyły resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz defibrylacji. Przypomniano także zasady bandażowania i opatrywania ran (np. z ciałem obcym, płuc (Ashermana)).

W ćwiczeniach trwających 3 godziny uczestniczyło 16 kadetów.

Podział godzin
2019/20:

Szkoły
dzienne
Lic-Tech-Branż.

 

Szkoła

 

Biblioteka

 

 Instagram

 

Wolontariat

 

DO POBRANIA

 Podręczniki 2019/20

    Wykaz - link.

 

Liceum zaoczne:

1. Podanie do szkoły.

2. Harmonogram zajęć
    2019/20, 1 sem.

3. Harmonogram zajęć
    2019/20, 2 sem.

 

 

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17