CZARNA TAKTYKA NA OBOZIE WOJSKOWYM

Kadeci drugiej klasy wojskowej Liceum Ogólnokształcącego ZSZ HTS poznawali i ćwiczyli podstawy czarnej taktyki na tygodniowym obozie wojskowym pod Częstochową.

Czarna taktyka, to zbiór pojęć i działań dotyczących bezpośredniej walki z przeciwnikiem w budynkach, terenie zurbanizowanym i ogólnie pojętych obiektach „zamkniętych”.

Ten rodzaj taktyki można podzielić na następujące dziedziny :

1. MOUT (Military Operatcions In Urban Terrain) – czyli operacje wojskowe w terenie zurbanizowanym. Mamy tutaj do czynienia ze zbiorem technik dotyczących działań militarnych w terenach miejskich. Przykładem mogą być tutaj bitwa o Stalingrad podczas drugiej wojny światowej, lub też bardziej współcześnie Operacja Gothic Serpent w Mogadiszu (1993).

2. CQB (Close Quarters Battle) – czyli walka na bezpośrednim dystansie, to ostateczna faza eliminacji przeciwnika podczas operacji MOUT.

Właśnie podstawy CQB, czyli walki w przestrzeniach zamkniętych, uczyli się kadeci klasy drugiej. Poznali postawy i sposoby poruszania się, pracowali pojedynczo, w zespołach dwu-, trzy-, cztero- i sześcioosobowych. Uczyli się jak odbijać zakładników. Zaznajomili się z ubezpieczaniem sektorów, obserwacją drzwi, okien i dachów w budynkach, reagowaniem na sytuacje awaryjne broni lub radzenia sobie z koniecznością wymiany magazynka. Prowadzili działania ofensywne związane z walką z przeciwnikiem znajdującym się w budynku lub innym obiekcie. Prowadzili akcje bezpośrednie związane z uwalnianiem zakładników. W czasie ćwiczeń wykorzystywali radiotelefony. Poznali i ćwiczyli elementarne założenia MOUT oraz taktyki szarej.

A tak to wyglądało…

Podział godzin
2019/20:

Szkoły
dzienne
Lic-Tech-Branż.

 

Szkoła

 

Biblioteka

 

 Instagram

 

Wolontariat

 

DO POBRANIA

 Podręczniki 2019/20

    Wykaz - link.

 

Liceum zaoczne:

1. Podanie do szkoły.

2. Harmonogram zajęć
    2019/20, 1 sem.

3. Harmonogram zajęć
    2019/20, 2 sem.

 

 

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17