OBCHODY UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNYCH W ZSZ HTS

  • Opublikowano: piątek, 27, październik 2017 19:15
  • BJ
  • Odsłony: 2999

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI I 150-TEJ ROCZNICY URODZIN JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W ZSZ HTS

Uczniowie sześciu klas Zespołu Szkół Zawodowych HTS w Krakowie – w ramach przygotowań do obchodów 11-ego listopada Święta Niepodległości Polski oraz 5 grudnia 150-ej rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego – odwiedzili Muzeum Czynu Niepodległościowego w Krakowie, przy. Alei 3-go Maja i ulicy Oleandry. Muzeum mieści się w Domu im. Józefa Piłsudskiego, w miejscu z którego 6 sierpnia 1914 wyruszyła na tereny zaboru rosyjskiego Pierwsza Kompania Kadrowa Józefa Piłsudskiego. 

W ramach zwiedzania Muzeum Czynu Niepodległościowego uczniowie poszczególnych klas obejrzeli wysłuchali jednej z trzech prezentacji: 
1. Polskie drogi do niepodległości.
2. Czyn niepodległościowy Polaków od 1863 roku.
3. Legiony Polskie (Piłsudskiego) w czasie I wojny światowej.

Młodzież mogła zobaczyć następujące ekspozycje (sale):
1. Salę „Kadrówki” – ekspozycja poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu
2. Salę „Honorową” – ekspozycję poświęconą Marszałkowi Edwardowi Śmigłemu-Rydzowi
3. Salę im. ks. bp. gen. Władysława Bandurskiego – ekspozycję poświęconą duszpasterstwu wojskowemu
4. Salę im. dr. Stanisława Korczyńskiego – ekspozycję poświęconą II wojnie światowej, Polskim Siłom Zbrojnym biorącym w niej udział, a także „D-day”
5. Salę „Sztandarową” – zgromadzone są w niej oryginalne sztandary Legionowe a także oddziałów Związku Legionistów Polskich oraz Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny
6. Salę im. gen. Tadeusza Kasprzyckiego – pamiątki po Legionistach oraz eksponaty związane z Czynem Bojowym Legionów Polskich podczas I wojny światowej
7. Salę im. gen. Emila „Nila” Fieldorfa – ekspozycję dotyczącą Polskiego Państwa Podziemnego
8. Salę „Solidarności” z ekspozycją poświęconą opozycji politycznej w latach PRL oraz stanowi wojennemu
9. Salę im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego – ekspozycję poświęconą historii Kopca Józefa Piłsudskiego na Sowińcu.

Przed zwiedzaniem ekspozycji w Muzeum Czynu Niepodległościowego uczniowie obejrzeli w kinie Mikro 1,5-godzinny film z 1935 roku pt. „Sztandar Wolności” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego.

Ten film to epopeja polskiego czynu niepodległościowego, odtworzona z ocalałych autentycznych filmów, zebranych i opracowanych przez wytwórnię Falanga. Reżyser w swoim dokumencie pokazującym drogę życia, walkę, dzieło i wielkość Marszałka Józefa Piłsudskiego, sięgnął po wszelkie dostępne materiały archiwalne: zdjęcia, fragmenty filmów, dokumenty, gazety, odezwy, mapy. Tam, gdzie brakowało ikonografii - jak np. w sekwencjach mówiących o uwięzieniu Piłsudskiego w Magdeburgu czy działalności tajnej Polskiej Organizacji Wojskowej - wprowadził inscenizację zdarzeń. Wykorzystał także pieśni wojskowe, a skomponowanie muzyki do całości zlecił Janowi Maklakiewiczowi. Nie ograniczył się jednak do pokazania wyłącznie postaci bohatera. Przed kamerą przesuwają się twarze także innych bojowników o niepodległość, współpracowników Marszałka, twórców młodej polskiej państwowości. Film jest podwójnie interesujący. Dając widzowi możliwość zobaczenia unikatowych zdjęć, uświadamia mu zarazem, jak Józefa Piłsudskiego widzieli Polacy w latach 30., a także jakie konwencje stosowali wówczas dokumentaliści - w warstwie obrazu i dźwięku oraz w komentarzu.

Wyjścia odbyły się w dniach: 11, 12, 18, 19, 25 oraz 26 października 2017 roku.

Organizatorzy: Beata Juchnik & Grzegorz Wyderka

 

Podział godzin
2019/20:

Szkoły
dzienne
Lic-Tech-Branż.

 

Szkoła

 

Biblioteka

 

 Instagram

 

Wolontariat

 

DO POBRANIA

 Podręczniki 2020/21

    Wykaz - w przyg.

 

Liceum zaoczne:

1. Podanie do szkoły.

2. Harmonogram zajęć
    2019/20, 1 sem.

3. Harmonogram zajęć
    2019/20, 2 sem.

 

 

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17