110. ROCZNICA ŚMIERCI STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO - WYSTAWA

  • Opublikowano: piątek, 03, listopad 2017 22:20
  • BJ
  • Odsłony: 3018

STANISŁAW WYSPIAŃSKI 1869-1907 

W 2017 roku mija 110 lat od śmierci Stanisława Wyspiańskiego, jednego z najznamienitszych artystów epoki polskiego modernizmu i jednocześnie jednego z największych indywidualności okresu Młodej Polski. Pozostając na wskroś polskim, Stanisław Wyspiański był artystą wymiaru europejskiego, wprowadzającym do rodzimej sztuki najnowsze na Zachodzie idee i zagadnienia artystyczne schyłku XIX wieku - modernizm, symbolizm, ekspresjonizm. Bywa nazywany czwartym wieszczem polskim.
Wyspiański urodził się 15 stycznia 1869 roku w Krakowie. Zdobył wszechstronne wykształcenie w Gimnazjum Św. Anny, w Szkole Sztuk Pięknych i na Uniwersytecie Jagiellońskim. 
Tworzył portrety i pejzaże, projektował witraże i polichromie kościelne, meble i wyposażenie wnętrz, szatę graficzną książek, czasopism artystycznych, afiszy oraz scenografie i kostiumy do pisanych przez siebie dramatów. Sporządzał plany renowacji zabytków, stworzył projekt przebudowy Wawelu. Był twórcą nowoczesnego teatru polskiego. Zmarł w Krakowie 28 listopada 1907 roku. Spoczął w Krypcie Zasłużonych na Skałce.

W 110. rocznicę śmierci Wyspiańskiego przygotowano wiele ciekawych wydarzeń poświęconych naszemu bohaterowi: Muzeum Narodowe Krakowa zorganizowało plenerowe akcje inspirowane postacią i dziełami Stanisława Wyspiańskiego pod hasłem "Stanisław Wyspiański wychodzi na pole", TVP1 oraz Narodowy Instytut Audiowizualny przeprowadziły "Wielki Test o Wyspiańskim", we wrześniu miało miejsce Narodowe Czytanie fragmentów „Wesela”, a w październiku Wyspiański został patronem 7. Nocy Poezji w Krakowie.

Wpisując się w ciąg wydarzeń o Wyspiańskim biblioteka szkolna przygotowała wystawę prezentującą wybrane wątki twórczości artysty. Zapraszamy do oglądnięcia ekspozycji i zachęcamy do pogłębienia wiedzy o Stanisławie Wyspiańskim - człowieku,  który niemal całą swoją aktywność poświęcił naszemu miastu: jego problemom, symbolice, historii.

Tak na marginesie, czy umielibyście odpowiedzieć na jedno z pytań „Wielkiego Testu o Wyspiańskim”?
Który polski raper jest potomkiem Wyspiańskiego i zaśpiewał jego wiersz "Niech nikt nad grobem mi nie płacze": Sokół, Tede czy Fisz?

Przygotowała: Beata Juchnik

 

Źródła:
http://culture.pl/pl/tworca/stanislaw-wyspianski
http://niezlasztuka.net/o-sztuce/malarz-pisarz-scenograf-grafik-ilustrator-typograf-sztukmistrz-wyspian
http://krakow.pl/wyspianski/209597,artykul,kim_byl_wyspianski.htmlski/

Obraz: Popiersie Wyspiańskiego, CC0 Creative Commons

Podział godzin
2019/20:

Szkoły
dzienne
Lic-Tech-Branż.

 

Szkoła

 

Biblioteka

 

 Instagram

 

Wolontariat

 

DO POBRANIA

 Podręczniki 2020/21

    Wykaz - w przyg.

 

Liceum zaoczne:

1. Podanie do szkoły.

2. Harmonogram zajęć
    2019/20, 1 sem.

3. Harmonogram zajęć
    2019/20, 2 sem.

 

 

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17