WARSZTATY MUZEALNE W RAMACH PROJEKTU "ZMIERZ SIĘ Z KULTURĄ"

Czy dzieło sztuki można czytać? Czym jest forma obrazu, a czym treść? Jak odnaleźć odpowiednie konteksty? 

Z tymi i innymi ważnymi pytaniami zmierzyli się uczniowie technikum z klasy II Tb, którzy pod koniec grudnia kolejny raz uczestniczyli w projekcie „Zmierz się z kulturą”. Projekt realizowany jest we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie. Warsztaty odbyły się w Sukiennicach, w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku, i koncentrowały się na analizie dzieła sztuki. Uczniowie zrozumieli, że analiza formalna obrazu nie ogranicza się tylko do jego opisu, ale wymaga odczytania m.in. symboliki, odszukania kontekstów, odkrycia „ głębi” tekstu kultury. W obrazie wszystko może mieć znaczenie, dlatego warto być jego uważnym obserwatorem.

Był czas na wysłuchanie wykładu, pracę w grupach, indywidualną kontemplację dzieł oraz chwilę rozrywki, zwłaszcza w trakcie analizy „ Szału” Podkowińskiego. 

Był to rzeczywiście dobrze wykorzystany czas!

Opiekun: Dorota Klimek