NA ZLOCIE PAMIĘCI W PUCKU

Aktywna współpraca uczniów klas wojskowych z jednostkami wojskowymi zaowocowała niecodziennym wyróżnieniem naszej Szkoły przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Uczniowie klasy mundurowej zostali zaproszeni do udziału w II Zlocie Pamięci: Zaślubiny Polski z morzem – gen. Józef Haller. Patriotyczne wydarzenie odbyło się w dniach 8 – 11 lutego br. w Pucku, a uczniowie ZSZ HTS reprezentowali jedną z czterech szkół w Polsce zaproszoną na tę  uroczystość.

W 98. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem, wspólnie z przedstawicielami władz oraz lokalną społecznością, młodzież ZSZ HTS w pełnym umundurowaniu stanęła do uroczystego apelu na puckim rynku. Następnie uroczystości przeniosły się do puckiego portu rybackiego, gdzie u stóp pomnika generała Józefa Hallera złożono wiązanki kwiatów oraz odznaczono specjalnymi medalami zasłużonych dla polskiego morza. Uroczystość miała na celu upamiętnienie postaci generała Józefa Hallera, który w dniu 10 lutego 1920 roku dokonał  symbolicznego aktu Zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim wrzucając do Zatoki Puckiej platynowy pierścień.

Organizator Zlotu Pamięci, którym był Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON zadbał nie tylko o patriotyczny, ale także o turystyczny i edukacyjny wymiar przedsięwzięcia. Uczniowie bowiem mieli okazję poczuć klimat Juraty, Władysławowa i Gdyni. Udostępniono im także wejście na okręty Marynarki Wojennej, zwiedzenie okrętu Błyskawica oraz Muzeum Marynarki Wojennej. Z kolei wizyta w 3. Flotylli Okrętów unaoczniła uczestnikom Zlotu skalę tradycji, znaczenie oraz współczesne zadania  Marynarki Wojennej. Dla młodzieży klasy wojskowej było to ciekawe doświadczenie, ale też osobliwe przeżycie.

Tekst: Ewa Dybaś