JAN MATEJKO - JUBILEUSZE 2018

Jan Matejko (1838 - 1893)

Kontynuując cykl wystaw w bibliotece szkolnej o wybitnych postaciach Polski i Krakowa, zapraszamy do obejrzenia ekspozycji poświęconej tym razem Janowi Matejce. W roku 2018 przypadają trzy rocznice związane z tą wybitną postacią: 180. rocznica urodzin, 125. rocznica śmierci oraz 120. rocznica otwarcia dla zwiedzających Muzeum Domu Jana Matejki. 

Oto kilka najważniejszych faktów z jego życia.

Matejko to najwybitniejszy polski malarz historyczny. Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, Akademii monachijskiej i krótko w Akademii wiedeńskiej. Po studiach mieszkał i pracował w Krakowie. Był dyrektorem krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, członkiem Towarzystwa Naukowego w Krakowie oraz doktorem filozofii honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Dużo podróżował - wielokrotnie wyjeżdżał do Paryża, Wiednia, był w Konstantynopolu, Pradze i Budapeszcie, odwiedzał również Włochy. Należał do licznych akademii i towarzystw artystycznych m.in. Académie des Beaux-Arts, Instytutu Francuskiego w Paryżu, berlińskiej Akademii Sztuki, Akademii Rafaelowskiej w Urbino i Künstlersgenossenschaft w Wiedniu.

Był twórcą wielkich i znanych płócien, m.in. Kazania Skargi, Rejtana, Unii Lubelskiej, Batorego pod Pskowem, Bitwy pod Grunwaldem, Hołdu Pruskiego czy Kościuszki pod Racławicami. Malował także portrety, sceny religijne i rodzajowe. Ważną rolę w jego twórczości odgrywał rysunek - opracował, m.in. album Ubiory w Polsce od 1200 do 1795 oraz rysunkowy cykl Poczet królów i książąt polskich. W latach 1889-1891, wraz z zespołem uczniów, pracował nad polichromią kościoła Mariackiego w Krakowie.

Do grona jego uczniów należeli m.in. wybitni twórcy sztuki polskiej okresu modernizmu - Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer. W rodzinnym domu malarza, przy ulicy Floriańskiej w Krakowie od 1898 mieści się poświęcone mu muzeum - Dom Matejki (Oddział MNK). 

Czy wiesz, że:

Największy obraz Matejki nosi tytuł „Dziewica Orleańska”. Odwołuje się do historii Joanny d’Arc, bohaterki narodowej Francji. Obraz ma imponujące rozmiary (4.84 m x 9.73 m), Matejko malował ten obraz przez 2.5 roku.

Najmniejszy obraz namalowany przez Matejkę ma rozmiary pocztówki (10 cm x 15 cm) i znany jest pod nazwą „Dzieci króla Jagiełły”.  Obraz został namalowany w 1874 r.

Przygotowała: Beata Juchnik

 

Portal historyczny Histmag.org (CC BY-SA 3.0)
CCO Creative Commons, https://histmag.org/Malarz-aktow-i-konskich-glow.-Jan-Matejko-jakiego-nie-znacie-14912/2
CC0 Creative Commons, https://pixabay.com/pl/jan-matejko-krzesławice-pomnik-2833134/

 

Podział godzin
2019/20:

Szkoły
dzienne
Lic-Tech-Branż.

 

Szkoła

 

Biblioteka

 

 Instagram

 

Wolontariat

 

DO POBRANIA

 Podręczniki 2019/20

    Wykaz - link.

 

Liceum zaoczne:

1. Podanie do szkoły.

2. Harmonogram zajęć
    2019/20, 1 sem.

3. Harmonogram zajęć
    2019/20, 2 sem.

 

 

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17