MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

  • Opublikowano: poniedziałek, 04, luty 2019 20:16
  • BJ
  • Odsłony: 1069

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

„Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.

Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”

~ J. Iwaszkiewicz ~

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku i obchodzone corocznie 21 lutego. Został on ustanowiony, aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące (np. etnolekt wilamowicki w Polsce, języki khoisan w południowej Afryce, język liwoński na Łotwie, języki lapońskie, język ajnoski w Japonii czy język tasmański).

Dzień ten upamiętnia tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952 r. Zginęło wówczas pięciu studentów uniwersytetu w Dhace, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Polska na skutek wojen i zaborów straciła ogromną część dóbr kultury, ale Polacy obronili swoją tożsamość dzięki językowi polskiemu. Poprzez dzieła literackie polskich autorów świat dowiadywał się o naszej ojczyźnie, mimo że nie było jej na mapach Europy. Dzisiaj minęły zagrożenia zewnętrzne, ale wraz z rozwojem kultury masowej można zauważyć narastanie niepokojącego zjawiska, jakim jest wulgaryzacja języka i lekceważenie kultury narodowej. 

Niepokojącym problemem wydaję się też nieumiejętność poprawnego mówienia i pisania w języku polskim oraz tzw. analfabetyzm wtórny, który przejawia się m.in. brakiem zrozumienia czytanego tekstu. Dlatego, jako młode pokolenie powinniśmy szczególnie dbać o jego kultywowanie, wyrażające się właśnie przez dbałość o poprawność językową naszych wypowiedzi i tekstów pisanych.

Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy przygotowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Uzupełnieniem strony wizualnej ekspozycji są różnorodne przykłady zabawy z językiem polskim: łamańce i żarty językowe, wierszyki ortograficzne, trudne wyrazy, a nawet wyrażenia pochodzące ze slangu miejskiego czy młodzieżowego. 

Na rozgrzewkę proponuje przypomnieć wypowiedź głównego bohatera - Franka Dolasa z filmu „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” z 1969 r.:

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz, urodzony w Chrząszczyżewoszycach, powiat Łękołody

a dla porównania jeszcze tekst z książki „C.K. Dezerterzy” Kazimierza Sejdy z 1937 r. (pierwowzór dla Grzegorza Brzęczyszczykiewicza):

Szczepan Brzęczyszczewski, urodzony w Mszczonowieścicach, gmina Grzmiszczosławice, powiat Trzcinogrzechotnikowo 

 Prawda, że proste :)

Autorka wystawy: Beata Juchnik 

Podział godzin
2019/20:

Szkoły
dzienne
Lic-Tech-Branż.

 

Szkoła

 

Biblioteka

 

 Instagram

 

Wolontariat

 

DO POBRANIA

 Podręczniki 2020/21

    Wykaz - w przyg.

 

Liceum zaoczne:

1. Podanie do szkoły.

2. Harmonogram zajęć
    2019/20, 1 sem.

3. Harmonogram zajęć
    2019/20, 2 sem.

 

 

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17