ROZPOCZĘLIŚMY ROK SZKOLNY W ATMOSFERZE HOŁDU, PAMIĘCI I REFLEKCJI

Uroczystemu rozpoczęciu roku szkolnego 2019/2020 w naszej szkole towarzyszyło upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W przemówieniu inauguracyjnym Dyrektor szkoły podkreślił, że 1 września 1939 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Polski, data, która jest symbolem walki,  heroizmu, ale też śmierci i niewyobrażalnego cierpienia Polaków, dlatego też historia nakłada na pokolenie młodzieży obowiązek  hołdu i pamięci zwłaszcza, że bohaterscy obrońcy Polski odchodzą…

Dalsza część przemówienia zawierała apel do uczniów, aby uczyli się  polskiej historii, starali się ją rozumieć i przede wszystkim czcić… Przesłaniem, aby II wojna światowa była już tylko historią, a wojenny kataklizm nigdy się  nie powtórzył, Dyrektor szkoły  oddał głos młodzieży, która pod kierunkiem pani dr Katarzyny Grudzińskiej oraz pana mgr Grzegorza Wyderki przygotowała poruszający program będący hołdem  oddanym żołnierzom – obrońcom Polski, znanym i nieznanym  wojennym bohaterom  oraz ludności cywilnej męczonej i  mordowanej  w bestialski sposób przez okupantów.

Za pośrednictwem różnych form artystycznej wypowiedzi  zostaliśmy  przeniesieni w pełną grozy atmosferę września 1939 roku. Oryginalne  fragmenty przemówień m.in. Stefana Starzyńskiego czy Józefa Becka, budzące przerażenie komunikaty Polskiego Radia zapowiadające naloty przeplatały wiersze: Bagnet na broń, czy Idę walczyć- Mamo. Zwieńczeniem akademii była pieśń pt. Modlitwa obozowa, którą wykonał pod kierunkiem pani wicedyrektor Ryszardy Szybowskiej szkolny chór, wprowadzając odbiorców w  stan zadumy i refleksji.

W skupieniu i duchu wojskowego ceremoniału delegacja uczniów klas mundurowych złożyła na pamiątkowej płycie wieniec z biało - czerwonych kwiatów. Płyta z wyrytym napisem: W hołdzie bohaterom Ojczyzny, odsłonięta  z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości towarzyszy szkolnym wydarzeniom patriotycznym, zaś milczącym świadkiem i strażnikiem naszej szkolnej tradycji i starannie pielęgnowanych uniwersalnych wartości jest dąb posadzony także w stulecie niepodległości.

Tekst:  Ewa Dybaś

 

Podział godzin
2019/20:

Szkoły
dzienne
Lic-Tech-Branż.

 

Szkoła

 

Biblioteka

 

 Instagram

 

Wolontariat

 

DO POBRANIA

 Podręczniki 2020/21

    Wykaz - w przyg.

 

Liceum zaoczne:

1. Podanie do szkoły.

2. Harmonogram zajęć
    2019/20, 1 sem.

3. Harmonogram zajęć
    2019/20, 2 sem.

 

 

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17