BIBLIOTEKA JAGIELLOŃSKA - WYCIECZKA

 • Opublikowano: poniedziałek, 07, październik 2019 20:16
 • BJ
 • Odsłony: 639

ZWIEDZAMY BIBLIOTEKĘ JAGIELLOŃSKĄ

We wrześniu 2019 roku,  uczniowie klasy IV Ta zwiedzali Bibliotekę Jagiellońską, książnicę najstarszego w Polsce uniwersytetu i wyjątkowe miejsce na mapie kulturalnej Krakowa. Pracownik biblioteki zabrał nas do świata historii i nauki tego niezwykłego miejsca, opowiadał o dziejach budynku, codziennym jego funkcjonowaniu i zasobach Biblioteki.

Spacerując zawiłymi korytarzami, uczniowie mieli okazję zwiedzić różne oddziały biblioteki, w których znajdują się stare zabytkowe katalogi, dział mikrofilmów i mikrofisz oraz czytelnie. Mogli zobaczyć wielkoformatowe czasopisma z początków XX wieku i poszukać informacji w starym katalogu. 

Z dużym zainteresowaniem obserwowali jeżdżące pod sufitem skomputeryzowane wózki, którymi odbywa się transport książek pomiędzy poszczególnymi działami. Wszyscy mogli poczuć wyjątkowy klimat tego miejsca i wszechobecny "duch nauki". 

Być może niektórzy z Was wrócą tu wkrótce jako studenci, czego serdecznie życzymy. 

Opracowanie: Beata Juchnik

Zdjęcia: Beata Juchnik i Bartosz Kurdybelski IV Ta

 

STANISŁAW MONIUSZKO WYSTAWA

 • Opublikowano: poniedziałek, 10, czerwiec 2019 06:51
 • BJ
 • Odsłony: 886

STANISŁAW MONIUSZKO 1819-1872

200. ROCZNICA URODZIN KOMPOZYTORA

 

Sejm ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. W przyjętej uchwale podkreślono, że dorobek kompozytorski Moniuszki "imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej". Kim był... kompozytorem, dyrygentem oper, orkiestr symfonicznych i chórów oraz pedagogiem.

Do historii Stanisław Moniuszko przeszedł jako „ojciec polskiej opery narodowej”, a także czołowy przedstawiciel gatunku pieśni w muzyce polskiej. Pod względem ilościowym większość jego muzyki stanowią pieśni (ponad 200 pieśni), pisane w dużej mierze na potrzeby muzykowania domowego i zebrane w kolejnych tomach Śpiewników domowych. Jednak najważniejsze utwory w dorobku kompozytora to opery, odzwierciedlające tak ważny przede wszystkim w krajach słowiańskich nurt narodowy w muzyce romantyzmu.

A jaki był Moniuszko? Opisał go zaprzyjaźniony z nim Aleksander Walicki, który wydał jego biografię już w roku 1873, w Warszawie: — Postać i ułożenie Moniuszki były bardzo niespospolite... Wzrostu był miernego, a nawet bardziej niskiego [...]. Oczy błękitne, trochę zezowate, małe, lecz pełne wyrazu. One to głównie nadawały fizjognomii tę cechę wysokiej inteligencji i zapału, która go tak wyróżniała od innych [...]. W obejściu się ze wszystkimi był nadzwyczaj grzecznym i delikatnym, w towarzystwie miał maniery dystyngowane, znamionujące wielkie obycie się ze światem, lecz zarazem i wielką skromność.

Zapraszamy do biblioteki na ostatnią już w tym roku szkolnym wystawę poświęconą Stanisławowi Moniuszce.  


Źródła
Adolphe Lafosse. Stanisław Moniuszko, Domena publiczna, http://www.polona.pl/dlibra/doccontent2?id=15191&dirids=1

https://culture.pl/pl/tworca/stanislaw-moniuszko
http://www.muzykotekaszkolna.pl/wiedza/kompozytorzy/moniuszko-stanislaw-1819-1872/

https://moniuszko200.pl/pl/biografia-stanislawa-moniuszki


Przygotowała: Beata Juchnik

 

ZWYCZAJE WIELKANOCNE - WYSTAWA

 • Opublikowano: piątek, 05, kwiecień 2019 22:02
 • BJ
 • Odsłony: 1104

WIELKANOC - HUSVET - USKRS -  PAQUES - VELYKOS

Wielkanoc, to najstarsze i najważniejsze święto w religii chrześcijańskiej, to czas kiedy odżywają dawne tradycje i zwyczaje. Święto Zmartwychwstania Pańskiego obchodzone jest, od soboru w Nicei (325), w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca (tj. między 21 marca a 25 kwietnia). 

Z obchodami świąt wielkanocnych związanych jest wiele zwyczajów ludowych (z których część wywodzi się ze starosłowiańskiego święta Jarego): śniadanie wielkanocne, pisanki, święconka, śmigus-dyngus, dziady śmigustne, Siuda Baba, wieszanie Judasza, pucheroki, pogrzeb żuru i śledzia. 

Małopolska to region, w którym zachowało się sporo obrzędów niespotykanych w innych częściach Polski: konkursy palm wielkanocnych, z których najsłynniejszy odbywa się w Lipnicy Murowanej, Misteria Paschalne - inscenizacje męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, Emaus - tradycyjny odpust w Krakowie na Salwatorze czy Święto Rękawki pod kopcem Krakusa. 

Zapraszamy do biblioteki szkolnej w podróż po wielkanocnym Krakowie i okolicach. 

 

Przygotowała: Beata Juchnik 

Źródła:

http://metro.gazeta.pl/metro/1,50144,19814320,tradycje-wielkanocne-z-krakowa.html
https://www.ekologia.pl/ciekawostki/swieta-polskie-wielkanoc-po-krakowsku,18051.html
http://krakow.naszemiasto.pl/artykul/tradycyjne-obrzedy-swiateczne-w-krakowie,2840066,art,t,id,tm.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielkanoc
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,23217844,husvet-czy-velykos-a-moze-swojska-wielkanoc-nietypowa.html
https://polona.pl
http://fbc.pionier.net.pl/pro/zrodla/
Pixabay Licencse

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO - WYNIKI

13 marca 2019 roku odbył się drugi etap konkursu "Czy znasz swój język ojczysty?". W dogrywce wzięły udział trzy osoby, które w etapie pierwszym zdobyły taką samą, najwyższą liczbę punktów. Uczniowie ci w zaciszu szkolnej biblioteki rozwiązali trudny test sprawdzający wiedzę z zakresu składni, frazeologii, fleksji, paremiologii, stylistyki, a nawet prozodii języka polskiego. Z przyjemnością informujemy, że zdobywcą najwyższej liczby punktów, a więc zwycięzcą konkursu został uczeń klasy I TB, WOJCIECH DYCHA, któremu przyznajemy honorowy tytuł MISTRZA JĘZYKA POLSKIEGO

Na drugim miejscu uplasowała się uczennica klasy III LA, Aneta Chwalik, zaś ostatnie miejsce na podium zajęła Vladyslava Budchana z klasy II TA.

Serdecznie gratulujemy wszystkim Laureatom, dziękujemy za udział w konkursie i już teraz zachęcamy do udziału w przyszłorocznej edycji!

 Organizatorzy:

Katarzyna Grudzińska
Beata Juchnik

 

WOJCIECH DYCHA KL. I TB MISTRZ JĘZYKA POLSKIEGO 
ANETA CHWALIK KL. III LA
VLADYSLAVA BUDCHANA KL. II TA 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO - KONKURS

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego to ogólnoświatowe święto - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o języku polskim. O jednej godzinie wszyscy uczniowie rozwiązali test złożony z dwudziestu pytań, najeżonych pułapkami gramatycznymi, ortograficznymi i interpunkcyjnymi. Spośród kilkuset osób, które wzięły udział w konkursie, największą ilość punktów zdobyli:

Vladyslava
Budchana - klasa 1 Ta
Aneta
Chwalik - klasa 3 La
Wojciech
Dycha - klasa 1 Tb


Laureatów pierwszego etapu zapraszamy do wzięcia udziału w dogrywce, która odbędzie się 13 marca w bibliotece szkolnej o godzinie 1110.

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!

Organizatorzy:
Katarzyna Grudzińska, Beata Juchnik

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

 • Opublikowano: poniedziałek, 04, luty 2019 20:16
 • BJ
 • Odsłony: 1134

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

„Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.

Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”

~ J. Iwaszkiewicz ~

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku i obchodzone corocznie 21 lutego. Został on ustanowiony, aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące (np. etnolekt wilamowicki w Polsce, języki khoisan w południowej Afryce, język liwoński na Łotwie, języki lapońskie, język ajnoski w Japonii czy język tasmański).

Dzień ten upamiętnia tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952 r. Zginęło wówczas pięciu studentów uniwersytetu w Dhace, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Polska na skutek wojen i zaborów straciła ogromną część dóbr kultury, ale Polacy obronili swoją tożsamość dzięki językowi polskiemu. Poprzez dzieła literackie polskich autorów świat dowiadywał się o naszej ojczyźnie, mimo że nie było jej na mapach Europy. Dzisiaj minęły zagrożenia zewnętrzne, ale wraz z rozwojem kultury masowej można zauważyć narastanie niepokojącego zjawiska, jakim jest wulgaryzacja języka i lekceważenie kultury narodowej. 

Niepokojącym problemem wydaję się też nieumiejętność poprawnego mówienia i pisania w języku polskim oraz tzw. analfabetyzm wtórny, który przejawia się m.in. brakiem zrozumienia czytanego tekstu. Dlatego, jako młode pokolenie powinniśmy szczególnie dbać o jego kultywowanie, wyrażające się właśnie przez dbałość o poprawność językową naszych wypowiedzi i tekstów pisanych.

Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy przygotowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Uzupełnieniem strony wizualnej ekspozycji są różnorodne przykłady zabawy z językiem polskim: łamańce i żarty językowe, wierszyki ortograficzne, trudne wyrazy, a nawet wyrażenia pochodzące ze slangu miejskiego czy młodzieżowego. 

Na rozgrzewkę proponuje przypomnieć wypowiedź głównego bohatera - Franka Dolasa z filmu „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” z 1969 r.:

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz, urodzony w Chrząszczyżewoszycach, powiat Łękołody

a dla porównania jeszcze tekst z książki „C.K. Dezerterzy” Kazimierza Sejdy z 1937 r. (pierwowzór dla Grzegorza Brzęczyszczykiewicza):

Szczepan Brzęczyszczewski, urodzony w Mszczonowieścicach, gmina Grzmiszczosławice, powiat Trzcinogrzechotnikowo 

 Prawda, że proste :)

Autorka wystawy: Beata Juchnik 

PRZYSTANEK WOLNOŚĆ - WYSTAWA W BIBLIOTECE

 • Opublikowano: środa, 17, październik 2018 16:38
 • BJ
 • Odsłony: 1354

100 lat niepodległości 1918-2018

11 listopada 1918 roku był przełomowym dniem w dziejach całej Europy i Polski. W lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nową wystawą w bibliotece szkolnej upamiętniającą historię niepodległej Polski. Wystawa przybliża unikalne dokumenty prasowe i druki ulotne, które składały się na różnorodną panoramę czasów, wykraczającą poza pamiętną datę 11 listopada 1918 r. 

Materiały: Domena publiczna
Opracowała: Beata Juchnik

 

DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE

 • Opublikowano: wtorek, 02, październik 2018 15:36
 • BJ
 • Odsłony: 1520

VI MAŁOPOLSKIE DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE "PO POLSKU O HISTORII"

Serdecznie zapraszamy do udziału w szóstej edycji konkursu, zorganizowanego przez Stowarzyszenia Polonistów i Fundację "Zawsze Warto" pn. VI MAŁOPOLSKIE DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE "PO POLSKU O HISTORII". Honorowy patronat nad konkursem sprawuje Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty w Krakowie i Jacek Krupa - Marszałek Województwa Małopolskiego.

Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” to wyjątkowy projekt edukacyjny. W roku szkolnym 2018/2019 Konkurs przeprowadzany jest równocześnie w sześciu województwach: małopolskim, dolnośląskim, lubelskim, opolskim, podkarpackim i śląskim.

Zgodnie z założeniami organizatorów rywalizacja w tym tradycyjnym dyktandzie to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. W tekście do napisania pojawią się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę.

Zachęcamy do uczestnictwa w konkursie wszystkich uczniów, nie tylko tych, którzy są pewni swej ortograficznej sprawności - każdy może się sprawdzić!

Etap szkolny już 9 października 2018 o godz. 13.00,  a 7 listopada 2018 r. finał wojewódzki. 

Chętnych prosimy o zgłaszanie się do p. Katarzyny Grudzińskiej (s.306) lub p. Beaty Juchnik (biblioteka).

REGULAMIN KONKURSU: do pobrania tutaj – link.

Zdjęcie: CC0 Creative Commons

Opracowała: Beata Juchnik

BIBLIOTEKA JAGIELLOŃSKA - WYCIECZKI EDUKACYJNE

 • Opublikowano: wtorek, 02, październik 2018 14:56
 • BJ
 • Odsłony: 1333

ZWIEDZAMY BIBLIOTEKĘ JAGIELLOŃSKĄ

We wrześniu 2018 roku uczniowie klas IV Ta i III La zwiedzali książnicę najstarszego w Polsce uniwersytetu - Bibliotekę Jagiellońską.

Pracownicy biblioteki z wielką pasją i zaangażowaniem starli się oddać ducha historii i nauki tego niezwykłego miejsca. Opowiadali o dziejach budynku, codziennym jego funkcjonowaniu, zasobach biblioteki i zasadach korzystania z księgozbioru.

Krążąc zawiłymi korytarzami, uczniowie mieli okazję zwiedzić różne ciekawe miejsca: magazyny książek i czasopism, stare zabytkowe katalogi, dział mikrofilmów i mikrofisz oraz czytelnie. Zostali również zapoznani z bibliotecznym katalogiem komputerowym, za pomocą którego dokonali próby zamówienia książki.

Z dużym zainteresowaniem obserwowali jeżdżące pod sufitem skomputeryzowane wózki, którymi odbywa się transport książek pomiędzy poszczególnymi działami.

Wszyscy mogli poczuć wyjątkową atmosferę tego miejsca i wszechobecny "duch nauki".

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Grudzińska

Podział godzin
2019/20:

Szkoły
dzienne
Lic-Tech-Branż.

 

Szkoła

 

Biblioteka

 

 Instagram

 

Wolontariat

 

DO POBRANIA

 Podręczniki 2020/21

    Wykaz - w przyg.

 

Liceum zaoczne:

1. Podanie do szkoły.

2. Harmonogram zajęć
    2019/20, 1 sem.

3. Harmonogram zajęć
    2019/20, 2 sem.

 

 

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17