OLIMPIADA MITOLOGICZNA W NASZEJ SZKOLE

  • Opublikowano: poniedziałek, 18, listopad 2019 20:50
  • MM
  • Odsłony: 164

14 listopada 27 uczniów klas pierwszych przystąpiło do Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej. Trudne i szczegółowe pytania nie zniechęciły uczestników, a wręcz przeciwnie, zmobilizowały. Wszyscy ochoczo podjęli wyzwanie. Mitologia jest niewyczerpalnym źródłem kultury europejskiej, dlatego cieszymy się z tak licznego zaangażowania młodzieży. Trzymamy kciuki! Wyniki zostaną ogłoszone w styczniu. Kolejna edycja za rok.

Tekst: Dorota Klimek

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

W piątkowe przedpołudnie „serce” naszej szkoły zaczęło szybciej bić... Zebrani na szkolnym dziedzińcu wokół pamiątkowej tablicy oraz dębu, milczącego świadka patriotycznych uroczystości, o symbolicznej godzinie : 11.11 zaśpiewaliśmy Hymn Polski.

Piękny i wzruszający program artystyczny przygotowany przez młodzież  poprowadził nas długą i dramatyczną drogą, jaką przeszli nasi przodkowie, aby wywalczyć niepodległość w 1918 roku. W geście pamięci, hołdu i czci bohaterom i patriotom złożyliśmy kwiaty na pamiątkowej płycie. Szczególny nastrój stworzyły pieśni legionowe śpiewane przez szkolny chór, które jednocześnie zbudowały podniosłą atmosferę, w której odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych. Wypowiadając słowa przysięgi przed Dyrektorem Szkoły młodzież klas pierwszych stała się pełnoprawnymi członkami szkolnej społeczności. 

Tezą uroczystości były słowa: „Naród bez historii błądzi, jak człowiek bez pamięci…”,co podkreślił i skomentował Dyrektor Szkoły w swoim wystąpieniu. 

Merytoryczne i artystyczne przygotowanie uroczystości to efekt pracy pani dr Katarzyny Grudzińskiej, pani wicedyrektor Ryszardy Szybowskiej  oraz pana mgr Grzegorza Wyderki.

Tekst: Ewa Dybaś

 

MAŁOPOLSKIE DYKTANDO - ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

  • Opublikowano: środa, 09, październik 2019 18:12
  • BJ
  • Odsłony: 240

 

1 października 2019 roku o godzinie 13.00 w naszej szkole odbył się pierwszy etap prestiżowego konkursu międzyszkolnego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie, Stowarzyszenie Polonistów oraz Fundację "Zawsze warto". To już siódma edycja tego konkursu, który nosi nazwę "Małopolskie dyktando niepodległościowe - Po polsku o historii". Chętni uczniowie zmierzyli się z trudnym wyzwaniem, jakim było napisanie ze słuchu nieprostego tekstu faktograficznego, którego temat oscylował w tym roku wokół historii najważniejszych polskich bibliotek. Dyktando najeżone było wieloma pułapkami ortograficznymi i interpunkcyjnymi, związanymi z zawiłą polską składnią i trudną pisownią, głównie nazw własnych. W wydarzeniu wzięło udział 27 uczniów, zarówno młodszych roczników, jak i maturzystów. Do etapu wojewódzkiego mają szansę awansować te osoby, które uzyskały co najmniej 75 punktów ze stu możliwych do uzyskania na wstępie - Komisja za każdy ortograficzny błąd pierwszorzędny odejmowała 2 punkty, 1 punkt - za błąd drugorzędny oraz pół punktu za błąd interpunkcyjny.

Do etapu wojewódzkiego zakwalifikował się wstępnie WOJCIECH DYCHA, uczeń klasy II TB. Serdecznie gratulujemy, życzymy powodzenia i awansu, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie!

Prace i wyniki dostępne są do wglądu u pani Katarzyny Grudzińskiej w godzinach dyżuru (środa, 14.40, sala 306).

Organizatorzy
Katarzyna Grudzińska
Beata Juchnik

 

II MIEJSCE NASZYCH SZCZYPIORNISTÓW !

6 LISTOPADA - Licealiada w piłce recznej chłopców - nasza szkoła zajęła II miejsce w grupie wygrywając 2 mecze z VIII LO wynikiem 16:15 oraz z II LO wynikiem 22:15.

Wielkie gratulacje dla druzyny, która wystąpiłą w składzie:

1. Maksymilian Nowak

2. Szczepan Firlit

3. Mateusz Machura

4. Olaf Bednarski

5. Bruno Majstrewicz

6. Jakub Urbaś

7. Jakub Kukieła

8. Kamil Dora

9. Jakub Przechera

10. Jakub Włosiak

Opiekun drużyny p. Mirosław Myca !!

WYJAZD INTEGRACYJNY KLASY I TF

  • Opublikowano: wtorek, 08, październik 2019 20:06
  • BJ
  • Odsłony: 308

4 października 2019 r. klasa I TF uczestniczyła w wycieczce integracyjnej do Ojcowa. W pięknej jesiennej aurze uczniowie odbyli kilkugodzinną podróż przez Dolinę Prądnika zwiedzając: zamek, Jaskinie Ciemną oraz zrekonstruowaną wioskę pradziejów – Archezję.

Była to podróż filozoficzna w czasie i przestrzeni, podróż, która zmuszała do zastanowienia się nad istotą człowieczeństwa, sensem i celem życia.

Motywem przewodnim było pokazanie młodzieży konieczności kierowania się w życiu wartościami,  które są ponadczasowe i uniwersalne,  akceptacji samego siebie i budowanie dobrych relacji z samym sobą i innymi.

Zajęcia poprzez nawiązanie do przeszłości, poruszały tematy aktualne dla człowieka współczesnego. Kwestie relacji międzyludzkich łączone były z ciekawymi ćwiczeniami i zadaniami wykonywanymi przez młodzież.

Wyjazd okazał się przyjemną i pouczającą wyprawą, pogoda nie zawiodła a dobry humor towarzyszył wszystkim uczestnikom.

Opiekunowie: Elżbieta Malec, Iwona Dargiewicz, Beata Juchnik

Opracowała: Beata Juchnik

Zdjęcia: Beata Juchnik i Elżbieta Malec

Podział godzin
2019/20:

Szkoły
dzienne
Lic-Tech-Branż.

 

Szkoła

 

Biblioteka

 

 Instagram

 

Wolontariat

 

DO POBRANIA

 Podręczniki 2019/20

    Wykaz - link.

 

Liceum zaoczne:

1. Podanie do szkoły.

2. Harmonogram zajęć
    2019/20, 1 sem.

 

 

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17