MAŁOPOLSKIE DYKTANDO - ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

 • Opublikowano: środa, 09, październik 2019 18:12
 • BJ
 • Odsłony: 71

 

1 października 2019 roku o godzinie 13.00 w naszej szkole odbył się pierwszy etap prestiżowego konkursu międzyszkolnego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie, Stowarzyszenie Polonistów oraz Fundację "Zawsze warto". To już siódma edycja tego konkursu, który nosi nazwę "Małopolskie dyktando niepodległościowe - Po polsku o historii". Chętni uczniowie zmierzyli się z trudnym wyzwaniem, jakim było napisanie ze słuchu nieprostego tekstu faktograficznego, którego temat oscylował w tym roku wokół historii najważniejszych polskich bibliotek. Dyktando najeżone było wieloma pułapkami ortograficznymi i interpunkcyjnymi, związanymi z zawiłą polską składnią i trudną pisownią, głównie nazw własnych. W wydarzeniu wzięło udział 27 uczniów, zarówno młodszych roczników, jak i maturzystów. Do etapu wojewódzkiego mają szansę awansować te osoby, które uzyskały co najmniej 75 punktów ze stu możliwych do uzyskania na wstępie - Komisja za każdy ortograficzny błąd pierwszorzędny odejmowała 2 punkty, 1 punkt - za błąd drugorzędny oraz pół punktu za błąd interpunkcyjny.

Do etapu wojewódzkiego zakwalifikował się wstępnie WOJCIECH DYCHA, uczeń klasy II TB. Serdecznie gratulujemy, życzymy powodzenia i awansu, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie!

Prace i wyniki dostępne są do wglądu u pani Katarzyny Grudzińskiej w godzinach dyżuru (środa, 14.40, sala 306).

Organizatorzy
Katarzyna Grudzińska
Beata Juchnik

 

WYJAZD INTEGRACYJNY KLASY I TF

 • Opublikowano: wtorek, 08, październik 2019 20:06
 • BJ
 • Odsłony: 112

4 października 2019 r. klasa I TF uczestniczyła w wycieczce integracyjnej do Ojcowa. W pięknej jesiennej aurze uczniowie odbyli kilkugodzinną podróż przez Dolinę Prądnika zwiedzając: zamek, Jaskinie Ciemną oraz zrekonstruowaną wioskę pradziejów – Archezję.

Była to podróż filozoficzna w czasie i przestrzeni, podróż, która zmuszała do zastanowienia się nad istotą człowieczeństwa, sensem i celem życia.

Motywem przewodnim było pokazanie młodzieży konieczności kierowania się w życiu wartościami,  które są ponadczasowe i uniwersalne,  akceptacji samego siebie i budowanie dobrych relacji z samym sobą i innymi.

Zajęcia poprzez nawiązanie do przeszłości, poruszały tematy aktualne dla człowieka współczesnego. Kwestie relacji międzyludzkich łączone były z ciekawymi ćwiczeniami i zadaniami wykonywanymi przez młodzież.

Wyjazd okazał się przyjemną i pouczającą wyprawą, pogoda nie zawiodła a dobry humor towarzyszył wszystkim uczestnikom.

Opiekunowie: Elżbieta Malec, Iwona Dargiewicz, Beata Juchnik

Opracowała: Beata Juchnik

Zdjęcia: Beata Juchnik i Elżbieta Malec

MAŁOPOLSKIE DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE

 • Opublikowano: piątek, 20, wrzesień 2019 18:49
 • BJ
 • Odsłony: 185

VII MAŁOPOLSKIE DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE "PO POLSKU O HISTORII"

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu, zorganizowanego przez Stowarzyszenia Polonistów i Fundację "Zawsze Warto" pn. VII MAŁOPOLSKIE DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE "PO POLSKU O HISTORII". Honorowy patronat nad konkursem sprawuje Małopolski Kurator Oświaty w Krakowie i Marszałek Województwa Małopolskiego.

Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii” to wyjątkowy projekt edukacyjny, który w 2019 roku realizowany jest w ramach projektu „Małopolska WIE wiedza, innowacje, edukacja – wsparcie inicjatyw edukacyjnych”.  

W bieżącym roku dyktando napiszą jednocześnie uczniowie szkół z sześciu województw! 

Zgodnie z założeniami organizatorów rywalizacja w tym tradycyjnym dyktandzie to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. W tekście do napisania pojawią się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę.

Zachęcamy do uczestnictwa w konkursie wszystkich uczniów, nie tylko tych, którzy są pewni swej ortograficznej sprawności - każdy może się sprawdzić! 

Etap szkolny już 1 października 2018 o godz. 13.00,  a 28 października 2019 r. finał wojewódzki. 

Chętnych prosimy o zgłaszanie się do p. Katarzyny Grudzińskiej (s.306) lub p. Beaty Juchnik (biblioteka).

REGULAMIN KONKURSU: do pobrania tutaj – link.

Zdjęcie: Pixabay License

 

DRUGA EDYCJA MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU HISTORYCZNEGO

 • Opublikowano: niedziela, 29, wrzesień 2019 20:04
 • MM
 • Odsłony: 151

Druga edycja Międzyszkolnego Konkursu Historycznego „HISTORIA BOGDANA WŁOSIKA I KOMISJI ROBOTNICZEJ HUTNIKÓW NSZZ SOLIDARNOŚĆ - na tle dziejów dzielnicy Nowa Huta”.

Już po raz drugi nasza szkoła była gospodarzem i współorganizatorem Międzyszkolnego Konkursu Historycznego, którego inicjatorem jest Komisja Robotnicza Hutników NSZZ Solidarność reprezentowana przez pana Władysława Kieliana – przewodniczącego Zarządu  KRH  NSZZ Solidarność  oraz pana Romana Wątkowskiego – wiceprzewodniczącego Zarządu.

Pierwszy, pisemny etap konkursu odbył się 24 września br., a zaproszenie do wzięcia w nim udziału przyjęło 7 nowohuckich szkół technicznych: Zespół Szkół  Gastronomicznych nr 1, Zespół Szkół Poligraficzno – Medialnych, Zespół Szkół Ekonomicznych nr 2, Zespół Szkół Budowlanych PBP „Chemobudowa – Kraków S.A.”, Zespół Szkół Mechanicznych nr 3, Zespół Szkół Elektrycznych nr 2 oraz Zespół Szkół Zawodowych HTS. W pierwszym etapie reprezentanci poszczególnych szkół  indywidualnie zmagali się z 40. pytaniami sondującymi wiedzę historyczną określoną w udostępnionej wcześniej bibliografii. Pytania z grupy zamkniętych  i te z grupy otwartych obejmowały szeroki zakres wiedzy, miały też zróżnicowany stopień trudności, o czym mogli się przekonać uczniowie rozwiązujący test, na który przewidziano 45 minut.

Zdobywcy najwyższej ilości punktów, którzy zakwalifikowali  się do  drugiego etapu konkursu to: Sebastian Gąsiorowski – zdobywca 30 pkt. reprezentujący Zespół Szkół Elektrycznych nr 2, Wojciech Dycha  z Zespołu Szkół Zawodowych HTS, który zdobył także 30 pkt., Jan Kluza z wynikiem 26 pkt. - uczeń Zespołu Szkół Elektrycznych nr 2, Mateusz Wąsik reprezentujący Zespół Szkół Zawodowych HTS, który uzyskał 24 pkt., Karolina Sęk, uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 2, zdobywczyni 23 pkt. oraz Dawid Wicenciak z Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1, zdobywca także  23 pkt.

Zatem, przed zwycięzcami pierwszego etapu kolejne zmagania i… atrakcyjne nagrody, które dla  finalistów  ufunduje Komisja Robotnicza Hutników NSZZ Solidarność. Etap drugi konkursu, tym razem ustny, odbędzie się w sobotę 12 października br. przed Kościołem Arka Pana, po zakończeniu tradycyjnego Memoriałowego Biegu im. Bogdana Włosika.

Dwuetapowy konkurs zakłada popularyzację wiedzy o „małej ojczyźnie” – Nowej Hucie z okazji  70. rocznicy rozpoczęcia jej budowy.
Merytoryczne opracowanie oraz koordynacja konkursu z ramienia Zespołu Szkół Zawodowych Huty im. Tadeusza Sendzimira to efekt pracy pani dr Katarzyny Grudzińskiej oraz pana  mgr Grzegorza Wyderki.

Tekst: Ewa Dybaś

KONKURS "Z NAUKOWCEM PRZEZ ŚWIAT"

Zachęcamy do udziału w Konkursie „Z NAUKOWCEM PRZEZ ŚWIAT” organizowanym w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców 2019. Aby wziąć udział w Konkursie należy wykonać pracę techniką dowolną – malarstwo, grafika, rysunek, collage lub inne techniki na płaskim, trwałym podłożu o formacie min. A3 (297×420 mm) i nie większym niż A1 (594x 841). Pracę wraz z kartą zgłoszeniową należy wysłać do 17 września 2019 r.

Dla laureatów i wyróżnionych przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody !

Szczegóły dotyczące organizacji Konkursu i wyboru nagrodzonych znajdują się w regulaminie Konkursu i u p. Iwony Porczak (s.103), p.Marty Ciepieli (s.303).

Podział godzin
2019/20:

Szkoły
dzienne
Lic-Tech-Branż.

 

Szkoła

 

Biblioteka

 

 Instagram

 

Wolontariat

 

DO POBRANIA

 Podręczniki 2019/20

    Wykaz - link.

 

Liceum zaoczne:

1. Podanie do szkoły.

2. Harmonogram zajęć
    2019/20, 1 sem.

 

 

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17