KLASA WOJSKOWA - NOWE MUNDURY GRATIS !

 • Opublikowano: środa, 13, luty 2019 08:44
 • Super User
 • Odsłony: 3913

Zgodnie z oczekiwaniami uczniów gimnazjum od roku szkolnego 2018/19 w naszej szkole w liceum ogólnokształcącym o specjalności  klasa wojskowa będą realizowane przedmioty poszerzające wiedzę i umiejętności z zakresu szkolenia wojskowego.

Uczeń kończąc kierunek umie:

 1. strukturę systemu obronnego Rzeczpospolitej Polskiej,
 2. obowiązki władz lokalnych, instytucji i obywateli w zakresie obronności,
 3. podstawy prawne, strukturę organizacyjną systemu zarządzania kryzysowego,
 4. indywidualne i zbiorowe środki ochrony przed współczesnymi zagrożeniami czasu pokoju i wojny,
 5. zasady zachowania się w wypadku zagrożeń zbiorowych (sposoby alarmowania ludności, zachowanie się podczas ewakuacji),
 6. współczesne technologie informatyczne,
 7. podstawowe zasady strzelania,
 8. organizację i zasadę działania drużyny i plutonu,

Ponadto w ramach prowadzonych zajęć lekcyjnych oraz zajęć ze szkolenia wojskowego uczeń zapozna się z:

 1. szkolenie taktyczne i inżynieryjno- saperskie
 2. musztra, obozy kondycyjno-szkoleniowe, strzelectwo
 3. rolą oraz formą spełniania powinności obronnych przez organy władzy oraz obywateli,
 4. rolą międzynarodowego prawa humanitarnego oraz organizacji i instytucji międzynarodowych w łagodzeniu skutków zagrożeń militarnych w odniesieniu do ludności cywilnej,
 5. potrzebą ostrzegania ludności o zagrożeniach oraz konieczność organizowania akcji ratowniczej,

 

NA ZLOCIE PAMIĘCI W PUCKU

Aktywna współpraca uczniów klas wojskowych z jednostkami wojskowymi zaowocowała niecodziennym wyróżnieniem naszej Szkoły przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Uczniowie klasy mundurowej zostali zaproszeni do udziału w II Zlocie Pamięci: Zaślubiny Polski z morzem – gen. Józef Haller. Patriotyczne wydarzenie odbyło się w dniach 8 – 11 lutego br. w Pucku, a uczniowie ZSZ HTS reprezentowali jedną z czterech szkół w Polsce zaproszoną na tę  uroczystość.

W 98. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem, wspólnie z przedstawicielami władz oraz lokalną społecznością, młodzież ZSZ HTS w pełnym umundurowaniu stanęła do uroczystego apelu na puckim rynku. Następnie uroczystości przeniosły się do puckiego portu rybackiego, gdzie u stóp pomnika generała Józefa Hallera złożono wiązanki kwiatów oraz odznaczono specjalnymi medalami zasłużonych dla polskiego morza. Uroczystość miała na celu upamiętnienie postaci generała Józefa Hallera, który w dniu 10 lutego 1920 roku dokonał  symbolicznego aktu Zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim wrzucając do Zatoki Puckiej platynowy pierścień.

Organizator Zlotu Pamięci, którym był Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON zadbał nie tylko o patriotyczny, ale także o turystyczny i edukacyjny wymiar przedsięwzięcia. Uczniowie bowiem mieli okazję poczuć klimat Juraty, Władysławowa i Gdyni. Udostępniono im także wejście na okręty Marynarki Wojennej, zwiedzenie okrętu Błyskawica oraz Muzeum Marynarki Wojennej. Z kolei wizyta w 3. Flotylli Okrętów unaoczniła uczestnikom Zlotu skalę tradycji, znaczenie oraz współczesne zadania  Marynarki Wojennej. Dla młodzieży klasy wojskowej było to ciekawe doświadczenie, ale też osobliwe przeżycie.

Tekst: Ewa Dybaś

 

KADECI ZSZ HTS NA WIELOBOJU STRZELECKIM

 • Opublikowano: czwartek, 26, październik 2017 18:25
 • BJ
 • Odsłony: 1980

Kadeci klas wojskowych ZSZ HTS w Krakowie brali udział w II. Ogólnopolskim Wieloboju Strzeleckim w Krakowie 9 września 2017 r. Zawody poświęcone były pamięci generała Bronisława Kwiatkowskiego, dowódcy operacyjnego Sił Zbrojnych RP, który zginął w katastrofie w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku. Organizatorem był II Oddział Związku Polskich Spadochroniarzy w Krakowie.

Kadeci ZSZ HTS wystąpili w dwóch rolach: trzech brało udział w zawodach strzeleckich  - karabin na dystansie 50 m z postawy leżącej oraz pistolet na dystansie 25 m z postawy stojącej. Sześciu innych kadetów pełniło rolę sędziów pomocniczych. Wielobój zakończył poczęstunek z tradycyjną grochówką.

Opracował: Grzegorz Wyderka

KONKURS STRZELECKI LOK

 • Opublikowano: poniedziałek, 23, październik 2017 18:12
 • BJ
 • Odsłony: 2029

Uczniowie ZSZ HTS wygrywają zawody o Puchar 50-lecia Zarządu Fabrycznego LOK

12 uczniów ZSZ HTS wzięło udział w sobotę, 7 października 2017 roku, w zawodach strzeleckich o Puchar 50-lecia Zarządu Fabrycznego Ligi Obrony Kraju przy ArcelorMittal Poland. Zawody składały się z dwóch konkurencji: strzelania z pistoletu oraz z karabinka Slavia na dystansie 10 metrów (5 strzałów próbnych, 10 strzałów ocenianych.
ZSZ HTS wystawił cztery 3-osobowe drużyny. Zawody wygrała drużyna I. (Szymek, Piotrek, Kacper), przed drużyną II. (Julia, Andżelika, Kasia) i drużyną IV. (Kamil, Gabrysia, Bruno). Drużyna III. (Krzysiek, Mateusz, Denis) zajęła ostatecznie szóste miejsce.

Indywidualnie w strzelaniu z pistoletu najlepsza była Julia, drugi był Kacper, a trzecia Andżelika, w strzelaniu z karabinka wygrał Piotrek, a trzeci był Bruno.
Drużyny i zawodnicy z pierwszych trzech miejsc otrzymali dyplomy, puchary, medale – GRATULUJEMY!

Opracował: Grzegorz Wyderka

SZTUKI WALKI NA OBOZIE WOJSKOWYM

Kadeci pierwszych klas wojskowych: Liceum Ogólnokształcącego i technicy logistycy poznawali i ćwiczyli sztuki walki na tygodniowym obozie wojskowym pod Częstochową.

W programie m.in.: chwyty, pchnięcia, uniki, dźwignie, blokady, techniki zamachowe, uderzenia, obrona przed chwytami i uderzeniami z samoobrony i z pomocą pałki policyjnej. Zajęcia trwały 4 godziny.

 

Podział godzin
2019/20:

Szkoły
dzienne
Lic-Tech-Branż.

 

Szkoła

 

Biblioteka

 

 Instagram

 

Wolontariat

 

DO POBRANIA

 Podręczniki 2019/20

    Wykaz - link.

 

Liceum zaoczne:

1. Podanie do szkoły.

2. Harmonogram zajęć
    2019/20, 1 sem.

3. Harmonogram zajęć
    2019/20, 2 sem.

 

 

 


                 
O nas

Os. Złotej Jesieni 2
31-826 Kraków
Tel.: +48 12 648 36 80
Fax: +48 12 425 04 17