80. rocznica Powstania Warszawskiego i Akcji „Burza”
7.03.2024 r. z inicjatywy Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej przy ZSZ HTS w Krakowie uczniowie klasy II LB przy współpracy z nauczycielami zorganizowali akademię poświęcona zbliżającej się 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz Akcji “Burza”, która była największą operacją przeprowadzoną przez Armię Krajowej podczas II wojny światowej. Jej celem było działanie przeciwko wojskom niemieckim w końcowej fazie okupacji, bezpośrednio przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Przedstawienie przybliżyło młodzieży zrozumienie historii i było formą rozbudzenia uczuć patriotycznych. Przez takie wydarzenia uczymy szacunku do bohaterów, którzy walczyli o wolność naszego kraju, takich jak m.in. przywołana podczas uroczystości postać Wojciecha Zalewskiego ps. „Orzeł Biały”. Był najmłodszym żołnierzem grupy szturmowej st. sierż. „Grzesia”. Wzbudził podziw wśród starszych żołnierzy, gdy 2 sierpnia 1944 r. przedarł się przez linie niemieckie na teren silnie obsadzonego Dworca Głównego. Po trzech godzinach obserwacji powrócił z meldunkiem o siłach, rodzaju uzbrojenia i ugrupowaniu wrogich oddziałów. 15 sierpnia, sobie tylko znanymi przejściami, wyprowadził z okrążenia pluton st. sierż. „Grzesia”. Zginął w trakcie przenoszenia meldunku 21 sierpnia 1944. Jego ciało spod ostrzału niemieckiego wyciągnęli towarzysze broni, co zostało utrwalone przez filmowców z ekipy Biura Informacji i Propagandy KG AK. Miał zaledwie 11 lat.
Powstanie Warszawskie jest symbolem bohaterstwa i determinacji Narodu. W sierpniu 1944 r., w centrum zniszczonej Warszawy, polskie serca walczyły o wolność. To była bitwa nie tylko o stolicę Polski, ale o duszę naszego Narodu. Mimo przewagi wroga, powstańcy stawiali zaciekle opór przez 63 dni, gotowi oddać swoje życie za Ojczyznę. Ich walka była jak ognisty płomień wznoszący się nad ruinami, świadectwo niezłomności i miłości do Polski.
Dziękujemy uczniom, którzy wzięli udział w uroczystościach i obsłudze technicznej: Weronice M., Nikoli K., Wiktorii M., Larysie G., Bartoszowi K., Maciejowi K., Piotrowi P., Danielowi B., Piotrowi K., Kacprowi C., Alanowi W. oraz Mateuszowi M., Oliwii S. i Wiktorowi P. z pocztu sztandarowego.
Odpowiedzialni za akademię: Iwona Porczak-Glanowska, Wiktoria Mizia, Dorota Klimek, Grzegorz Wyderka.
Tekst: Wiktoria Mizia.
Zdjęcia: Wiktoria Mizia, Maciej K., Wiktoria M.
Współpraca: IPN w Krakowie.